SocialPedia 73 – Idei principale

Pe 21 octombrie 2025 am organizat ediția 73 a SocialPedia, offline, la Restaurant Monarh. Cei doi super speakeri au oferit o mulțime de informații și sfaturi utile pentru cei peste 90 de participanți. 

Așa cum am promis, am revenit cu ideile principale de la evenimentul SocialPedia 73 – Ecommerce for Black Friday powered by GoMag.

Cosmin Dărăban, CEO & Co-Founder Gomag

 

  • De ce contează Black Friday pentru business? Românii vor căuta reduceri și oferte în special pentru îmbrăcăminte, încălțăminte, parfumuri și cosmetice.
  • Vânzările vor atinge maximul anului, cu un volum de marfă de 4-5 ori mai mare decât în restul perioadelor din an.
  • Provocările antreprenorilor de Black Friday:
    > Piața supra-saturată, aproape fiecare business oferă reduceri
    > Ofertele sunt similare
    > Oamenii sunt sceptici sau reticenți
    > Costurile crescute ale marketing-ului
  • Fii cu două săptămâni înaintea competiției, nu cu două ore după.
  • În loc să copiezi discounturile altora, definește clar ce vrei să obții: volum, marjă, clienți noi, retenție?
  • Simon Sinek sugerează că organizațiile de succes încep cu „De ce” (misiunea), apoi trec la „Cum” (procesul) și, în final, la „Ce” (produsul sau serviciul oferit).
  • De ce organizăm campania Black Friday? Pentru a oferi clienților produse de valoare la prețuri reduse și pentru a construi loialitate față de brand.
  • Cum facem asta? Prin oferte personalizate, reduceri exclusive și experiențe de cumpărare rapide și eficiente.
  • Ce oferim? Produse la prețuri reduse, transport gratuit, acces exclusiv la colecții noi etc.
  • În eCommerce, ai infinite metrici – dar doar câteva afectează direct profitul.
  • Focalizează echipa pe 3 KPI de aur: marjă, conversie, retenție.
  • 93% dintre români încep să își facă listele cu 3-4 săptămâni înainte de 1 noiembrie.
  • Alegerea produselor (prioritizare):

> Stocuri limitate: creează urgență, justifică reduceri mai mici
> Cele mai căutate: vezi datele de trafic și căutări din anul trecut
> Categoriile cu cea mai mare cerere: asigură o audiență largă și interesată

  • Percepția valorii învinge procentul de reducere de fiecare dată!
  • Folosește cuvinte senzoriale. Descrie cum se simte un produs (atingere catifelată, material răcoros etc.), cum miroase produsul (mirosul oceanului, miros dulce de capsuni etc.), cum se aude un produs (sfârâitul cărnii pe grătar, voce înaltă, pocnet etc.), ce gust are (explozie de arome, iute, pișcător, dulce-acrișor etc.)
  • Folosește fotografii de produs clare, mari. Cu cât produsul arată mai bine, cu atât va fi mai atrăgător. Prezintă-l mai ales în timp ce este folosit sau ce rezultat obține clientul folosindu-l.
  • Într-un scroll de 3 secunde, clientul tău decide dacă ești relevant sau nu.
  • Nu concurezi cu ceilalți comercianți, ci cu oboseala, stresul și lipsa de timp a oamenilor.
  • Adoptă o abordare holistică: planificare strategică din timp + implementare tehnologică AI + monitorizare continuă a performanței.

Raluca Georgescu, Founder & CEO MTH Digital

  • Practic, în digital, cred că am devenit cu toții, de ceva timp, prosumatori. Creăm conținut, producem conținut foarte ușor, ne putem expune.
  • Strategia vine din foarte mult focus, vine din înțelegerea asta foarte bună a clientului și din consecvență.
  • Bugetul pe care românii au de gând să-l cheltuiască în acest an de Black Friday este în creștere. Ne așteptăm, practic, la un Black Friday în creștere.
  • Am adus un cumpărător — ce fac cu el mai departe? Și cred că aici e jocul pe care puteți să-l faceți.
  • Marketingul te duce până într-un punct, punct din care vânzările te duc mai departe și, de foarte multe ori, vânzările sunt cele care chiar fac diferența.
  • Dacă ne uităm la datele IAB, vedem că majoritatea bugetelor în zona asta de digital marketing, în campanii, se cheltuiesc foarte mult în Meta și în Google — undeva la 80% din bugete.
  • Dacă până acum căutam pe Google sau pe un motor de căutare, acum 84% dintre căutări încep de pe Google sau motoare de căutare clasice, iar ceilalți 16% s-au împărțit în două direcții. Tinerii s-au dus către social search — s-au apucat să caute direct pe TikTok, caută pe Instagram, caută pe YouTube. Nu doar tinerii, dar Gen Z consideră că TikTok este un motor de căutare mai de încredere decât Google. Iar celelalte căutări se mai duc și către Generative AI, către ChatGPT, mai ales că este cel mai folosit, urmat de Gemini, Perplexity, Claude și celelalte procente.
  • Căutăm din ce în ce mai complex, începem să avem conversații.
  • Trăim acum într-un moment în care regulile din marketingul online se schimbă puțin. În primul și în primul rând, nu mai este despre targetare granulară, manuală.
  • În ziua de astăzi este mult mai mult despre AI, care, în momentul în care îți parcurge site-ul și începe să vadă cine interacționează cu tine, va face singur targetarea.
  • Suntem încă într-un punct în care funcționează ambele lumi. Avem și posibilitatea asta de a face targetare manuală, avem și posibilitatea de a merge pe mecanismele de AI pe care Google și Meta le au încorporate.
  • Primul sfat aici este că e foarte, foarte important să aveți bine pusă la punct infrastructura aceasta de tracking.
  • Strategia noastră este să creăm acum awareness și teasing, să anunțăm că avem de Black Friday o promoție pe o anumită categorie de produse și atunci poate să creăm asociere cu acea categorie.
  • Sau strategia noastră poate să fie să rupem cu un anumit preț — evident, în limitele legale — și să mergem cu un produs hero, cu singurul scop de a aduce audiență nouă, fără să ne uităm la ROAS, dar și în acest al doilea caz, având un plan clar de ce facem ulterior cu această audiență.
  • Cred că foarte important este ca bugetul să fie împărțit în cele trei faze logice din funnel.
  • Dacă facem o campanie cu scopul de a atrage o audiență nouă, noi, ce am observat din agenție, este că performează mai bine formatele de video.
  • Dacă facem o campanie cu scop de conversie, este mult mai degrabă despre campanii statice.
  • Postările organice de social media — cele de conținut, cele care nu vor să vândă, aparent — sunt cele care performează cel mai bine. Mai ales pentru campaniile de tip upper funnel. Mai ales atunci când ne dorim o audiență nouă, ce va performa cel mai bine este acel conținut care încearcă să creeze o relație cu publicul.

Mulțumim sponsorului GoMag.

Mulțumim partenerului de gustare: Freshful România

Mulțumim partenerilor acestui eveniment: Restaurant Monarh, Gabriel Radu, BOA Production, DJ Ezzy, IDU Fashion by Ioana Dumitrache, Meli Melo Paris și Gamology.